Keneler hakkındaki efsaneler: Zıplayabilirler mi, uçabilirler mi?

Keneler zıplamaz veya uçmaz

Pek çok insanı endişelendiren ilk efsane, kenelerin hareketi ile ilgilidir. Keneler zıplamak veya uçmak yerine alçak çalılar ve çimenler üzerinde sürünerek hareket eder. Hareket tarzları, arka ayaklarıyla kavramayı ve geçmek için geçen bir hayvanı veya kişiyi aramayı içerir. Kanatları yoktur ve uzun mesafeli göç etme yetenekleri yoktur. Böylece bir dahaki sefere bir kene gördüğünüzde, onun ani bir hareketi konusunda endişelenmenize gerek yok.

Kendinizi kenelerden nasıl korursunuz?

Beyaz elbise ve çorap giyiyorsanız kendinizi koruyacaksınız Bu efsaneden sıklıkla bahsediliyor ancak pratikte bilimsel bir temeli yok. Keneler kıyafetlerinizin renklerini umursamaz. Tespit yöntemleri görsel faktörlere değil, diğer duyusal mekanizmalara dayanmaktadır. Yani beyaz giyinmek kenelere karşı korunmanın garantisi değildir.

Şehirde kene yok mu?

Bu, kent nüfusunu rahatlatmak için sıklıkla kullanılan mitlerden biridir. Ancak pratikte keneler kasaba ve kır arasında ayrım yapmaz. Park ve bahçelerden kentsel mahallelere, hatta insanların bahçelerine kadar her türlü yerde bulunabilirler.

Hava durumuna göre …

Hava durumunun kene sayıları üzerinde önemli bir etkisi yok gibi görünüyor. Sadece farklı çevre koşullarına uyum sağlarlar. Yağmurlu havalardan pek hoşlanmasalar da hem kuru hem de ıslak alanlarda bulunabilirler. Keneleri çevreleyen mitler genellikle panik ve yanlış anlama kaynağıdır. Doğru bilgiye sahip olmak ve bu hayvanların gerçek özelliklerini anlamak önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir